Expedice Forget-me-not Denali 2002

Forget-me-not - Denali expedition

Úvod

Na Aljašce jsme strávili celkem 30 nádherných dní. Od 9.června 2002 do 9.července 2002.
17 dní nám zabral výstup na Mout McKinley cestou West Buttress.
5 dní jsme strávili s lyžemi v Talkeetna Mountains.
4 dny v městečku Talkeetna.
1 den jsme jeli na ledovcový výlet po zátoce Prince William Sound.
Zbylé dny nám zabralo cestování.

9. červen 2002

Doma, tešně před odjezdem na letiště do Vídně. Váha pytlů ~35kg.
Let s KLM a NorthWestem byl klidný, vstup do USA bezproblémový. Pouze jsme museli jako stejně jako všichni absolvovat v Amsterdamu pohovor s bezpečnostním agentem a v Seattle s imigračním úředníkem. V Anchorage nás přivítal chlad, déšť a zatažená obloha. Na letišti musíte dát $2 za vozík na zavazadla, ale když ho vracíte dostanete jen 25 centů. První dobrý obchod :). Z letiště do hostelu jedeme Shuttle busem. Po ubytování a potvrzení zítřejšího transportu do Talkeetny vyrážíme na noční nákup potravinových zásob. Necháme tam kolem $130. V hostelu spíme každý jinde, protože jsou zde oddělené ložnice mužů a žen, ach ta Amerika.

10. červen 2002

Welcome to beautiful downtown Talkeetna.
Ráno ještě jedeme autobusem do sportovního obchodu REI, kde nakupujeme energetické tyčinky a výškovou stravu. Dalších $100.
V poledne pro nás přijíždí k hostelu dodávka přepravní společnosti Denali Overland z Talkeetny. Cesta trvá asi 3,5 hodiny, během ní se zastavujeme ve Wasille ve velkém nákupním středisku. Kupujeme si zde malou svačinu na cestu. Nejvíce se mi zde zalíbila možnost placení pomocí samoobslužné pokladny. Náš řidič Bill se celou cestu krmil sušeným masem.
V Talkeetně si zaplatíme hnedle i zpáteční cestu do Anchorage, je to asi o $20 levnější. Necháváme věci na letišti v hangáru Hudson Air Service a vydáváme se na Rangerskou stanici. Zde se registrujeme, platíme zbytek poplatku (celkem $150 na osobu) a absolvujeme brefing s Rangerem, na němž nám je stručně představena výstupová trasa, pravidla nakládaní s odpadky a lidským výkaly (human waste). Poté fasujeme pytlík na odpadky modré barvy a pytlíky na výkaly (samorozpadající se pytle, které se hází do trhlin).
Vracíme se na letiště a přebalujeme věci. Je to makačka, hlavně nic nezapomenout a také nebrat zbytečnosti. Díky špatnému počasí se na ledovec nelétá již několik dní. Na noc tedy zůstáváme v kanceláři letiště, kde nás majitelé ochotně nechali přespat.
Při placení letadla máme menší problémy s našimi zůstatky na účtech, platbu musíme nerovnoměrně rozdělit a platit z našich obou účtů. Asi na popáté se platby konečně autorizují. Cena letenky je pro každého $250, plus $12 za 2 galony paliva do vařiče.

11. červen 2002

0. den

V Base Campu

Přílet do Základního tábora (BC)

Celý den čekáme na letišti na zlepšení počasí, abychom mohli odletět na ledovec. Odpoledne to konečně přišlo, letíme. Je velká oblačnost, tak toho z letadla moc nevidíme. V Kahiltna Base Campu vyzvedáváme palivo (2 galony, 7,56 litrů) a vybíráme si z hromady neponičené saně. Stavíme stan, vaříme a připravujeme saně na zítřejší pochod.
Polojasno- Polojasno- Sněžení- ----

12. červen 2002

1. den

Přesun do Ski Hill Campu

Přesun do Ski Hill Campu

Vstáváme po 4 hodině, ale než se nám podaří vše nabalit je skoro 7 hodin. Počasí je mizerné, viditelnost špatná. Cesta po ledovci je ale celkem dobře značená trasírkami (bambusové tyčky se stužkou), tak nelze zabloudit. Mapu ani GPS nemusíme vytahovat. Táboříme ve Ski Hill Campu. Teplota odpoledne prudce vzroste, přestože je slunce schováno za mraky a sněží.
Sněžení-2°c Sněžení9°c Polojasno0°c 335-5:00-

13. červen 2002

2. den

Cestou k sedlu Kaliltna Pass

Přesun do sedla Kahiltna Pass

Dnes je první den pěkné počasí. Přesouváme se až k sedlu Kahiltna Pass. Není to obvyklé místo kde se táboří, a tak jsme zde sami. Většina zde zakopává jen vynášku. Někteří pokračují s vynáškou až do Campu 11000 stop.
Slunečno-5°c Polojasno12°c Polojasno-5°c 855-5:30-

14. červen 2002

3. den

Nad Motorcycle Hill

Přesun do campu 11.000 + vynáška do Around Windy Corner

Časně ráno se přesouváme do campu 11000 (Motorcycle Hill). Jelikož to bylo jen kousek, tak ještě odpoledne děláme vynášku do 13500 (Around Windy Corner). Těžké batohy a nadmořská výška nám dávají poprvé pořádně zabrat. Zpět sjíždíme na lyžích, je to parádní svezení se v půl metru prašanu. V táboře sklízíme potlesk za předvedený sjezd z Motorcycle Hill :-).
V tomto campu je docela hodně skrytých trhlin, nedoporučuje se proto po něm pohybovat bez jištění.
Slunečno-10°c Slunečno- Slunečno- 1085-2:005:00:00 vynáška

15. červen 2002

4. den

V táboře 11.000 stop

Odpočinkový den

Dáváme si první odpočinkový den, lenošíme v táboře, čteme.
Slunečno- Slunečno10°c Slunečno0°c ----

16. červen 2002

5. den

Nad Windy Corner

Přesun do Basin Campu

Přesun do Basin Campu ve výšce 14200 stop. Stan stavíme nedaleko "latrin" a rangerské stanice na okraji tábora.
Slunečno- Slunečno- Slunečno- 1010---

17. červen 2002

6. den

Headwall

Vynáška z 13.500 + aklimatizační výstup

Dopoledne sjíždíme na lyžích vyzvednout zakopané zásoby z 13500 stop. V rámci aklimatizace odpoledne stoupáme na lyžích svahem k Headwall pod tábor Ridge Camp (~4800m). Sjezd dolů je dosti strmý a na tvrdém podkladu, ale ostře nabroušené hrany s tím nemají problémy. Celou noc pořádně fučí vítr.
Slunečno- Slunečno- ZataženoVítr-12°c 410200--

18. červen 2002

7. den

Pohled z Ridge Campu na Basin Camp

Vynáška do Ridge Campu

Vstáváme až k poledni a po dlouhém rozvažování se v 15 hodin vypravujeme s vynáškou nad Headwall do Ridge Campu (16200 stop / 4900 m). Cesta nahoru nám trvala 3,5 hodiny. Na hřebeni mírně foukalo. Ve stanu jsme zpět ve 20 hod. Vysílačka nefunguje (nebo již relace o počasí proběhla, někdy začíná již před 20 hodinou).
Slunečno- Slunečno- Slunečno- 630-5:20-

19. červen 2002

8. den

Odhazování stanu v Basin Campu

Odpočinkový den

Dnes máme plánovaný odpočinkový den. Venku je škaredě a nikam se nedá jít. Rychle venku vaříme tekutiny a celý den i noc trávíme ve stanu. Vysílačka opět nefunguje. Během noci čtyřikrát odhazujeme více jak z poloviny zafoukaný stan.
Sněžení- Sněžení- SněženíVítr- ----

20. červen 2002

9. den

Bouře v Basin Campu

Buřka

Joe nám vrací plynový vařič (vrátil se již z vrcholu), vysílačka zase funguje, jináč je pořád škaredě.
Velká oblačnost- Sněžení- Velká oblačnostVítr- ----

21. červen 2002

10. den

Čekání na zlepšení počasí

Bouřka

Třetí den sněhové bouře. Kolem poledne na chvíli vykouklo slunce, jinak je pořád nečas. Drobně sněží či prší a pofukuje. Revidujeme zásoby jídla, odhadem tak ještě na šest dní. Obě knížky už máme skoro přečtené, nálada je pořád bojová, cítíme se dobře.
Sněžení- Sněžení- SněženíVítr-4°c ----

22. červen 2002

11. den

Hřeben 16 Ridge

Přesun do High Campu

Dnes je konečně zase pěkné počasí. Předpověď počasí říká něco o 36 hodinovém okně pěkného počasí. Balíme tedy věci pro poslední tábor a vrcholový útok. Zbylé věci zde zakopáváme, včetně lyží. Dnes jdeme poprvé bez lyží a také jsme vyměnili skialpinistické boty za teplejší horolezecké skelety. Stoupáme přes Headwall a hřeben 16 do High Campu (17200 stop / 5200 m). Na hřebeni v Ridge campu přibalujeme do batohů vykopanou vynášku. Do High Campu dorážíme až kolem 22 hodiny. Spát jdeme kolem půlnoci. Zítra ráno plánujeme vyrazit k jižnímu vrcholu Denali.
Slunečno-20°c Slunečno- Slunečno- 960-6:00-

23. červen 2002

12. den

Klárka v High campu po návratu z vrcholu. Jirka v High campu po návratu z vrcholu.

Vrcholový den

Vstáváme v 7:30 a je to s jako každou dlouho očekávanou chvílí, snažíme se v teplých spacácích vstávání natáhnout. Navařeno a připravené batohy máme až v 10 hodin, ale díky Jirkově zažívacím trablům vyrážíme ještě o půl hodiny později. Byť je již slunce vysoko, první část výstupu do sedla Denali Pass je pořádně mrazivá protože je ve stínu. Klára cítí jak ji trnou prsty na nohou.
Je slunečné počasí, ale fouká mrazivý vítr. Postupně si oblékáme všechny Windstopperové věci, bundy, čepice a kukly. Cesta je nekonečná. Po pěti hodinách shazujeme batohy na platu Football Field a jdeme na lehko vrcholovým svahem a poté hřebenem. Potkáváme zde dnes jediné horolezce, dva Nory, kteří se podivují, že je na Mount McKinley tak liduprázdno. Když konečně dorážíme úzkým hřebenem na vrchol, tak se začíná rychle zvedat mlha a zesilovat vítr. Je to na draka, stíháme jen pár vrcholových snímků a prcháme před bouří zpět do bezpečí tábora. Není nám dáno vrchol si vychutnat a kochat se pohledy z vrcholu. Viditelnost i vítr nás stále více straší. Jsme rádi, že jsme se nedostali do žádné "lentilky". Z Denali Pass už vidíme tábor, ale sestup je delší než jsem čekali, stopy jsou zaváté čerstvým sněhem a pod námi příkrý sráz. Teď už jen neudělat chybu. Termosky jsme v sedle nemohli otevřít, všechny mají zamrzlé uzávěry.
Nejúpornější je konec cesty ke stanu navátým sněhem přes zasněžený brdek před táborem. Konečně v 19:30 jsme u stanu. Jsme zničení, ale velmi šťastní, že se výstup i návrat podařil.
Slunečno-10°c Slunečno- Velká oblačnostVítr-5°c 1090-9:10-

24. červen 2002

13. den

Headwall

Sestup do Basin Campu

Jirka nevytáhl nohu ze stanu před polednem, přesně jak si řekl. Mne bolehlav vyhnal ven dříve a tak vařím a povídám s chlapíky z Dakoty. Dáváme jim jedno výškové jídlo, aby nemuseli zpět do sedla pro zásoby. Chtějí jít dnes na vrchol, vyrážejí k němu v mlze. V 18:30 opouštíme těžce naloženi výškový tábor 17200 a sestupujeme hřebenem 16. do Basin Campu. Cestou přestalo sněžit a z hřebene jsou krásné výhledy, hodně tedy fotíme. V campu 14200 jsme ve 21 hodin. Vaříme bramborovou kaši s krocanem a jdeme na kutě.
Zataženo-10°c Zataženo- Zataženo- --3:30-

25. červen 2002

14. den

Klárka a Jirka v Basin Campu

Odpočinkový den

Dnes jsme chtěli jít na prohlídku místa zvaného "The Edge Of The World" nedaleko tábora, ale sněžení a mlha nás drží ve spacáku více jak do 12 hodin. Jediné fotky jsme pořídili při pořádaní fazolí se slaninou.
Zastavil se u nás ranger Billy, kterého jsme poznali v campu 17200 a gratuloval nám k úspěšnému výstupu. Dozvěděli jsme se, že na hoře slouží 30 dnů a pohybují se mezi tábory.
Dnes večer byl nejlépe srozumitelný forecast, i když ne moc potěšitelný, bude mlha a sněžení. Snad nám zítra tedy počasí dovolí sestoupit do Kahiltna Base Campu.
Polojasno-3°c Sněžení- Sněžení- ----

26. červen 2002

15. den

na 'The Edge Of The World'

Sestup do campu 11.000

Před polednem jdeme na lyžích na "The Edge Of The World" udělat pár fotek.
Než se nám podaří vše sbalit (batohy + saně) je asi 17 hodin. Začínáme sjíždět dolů. Za sedlem Windy Corner se počasí začíná kazit. Do campu 11000 dorážíme za mlhy, větru a sněžení. Zde chvíli čekáme zda se počasí nevybere, ale nakonec se rozhodujeme zde přenocovat.
Slunečno-Slunečno- Sněžení- ----

27. červen 2002

16. den

Runway v Case Campu

Sestup do Základního tábora, Odlet do Talkeetny

Budík máme sice na 6 hodin, ale ze spacáku vylézáme až po 10 hodině, kdy se do stanu začíná opírat sluníčko. Na cestu dolů se vypravujeme až kolem půl jedné odpoledne. Slunce dnes řádně peče. V C1 si dáváme malou sváču. Odtud je již sníh značně změklý. Mosty přes trhliny na nás nepůsobí nejpevněji. Díky lyžím se ale cítíme bezpečněji.
V Base Campu vykopáváme zásoby a domlouváme letadlo pro náš odlet. Také je nám převážen pytel s odpadky. Musíme se ještě přesunout na horní runway, což je asi ještě 35 minut do kopce. Na přílet letadla čekáme asi jednu hodinu. Letíme, máme krásné rozhledy, dokonce spatříme i vrcholek Denali. Od pilota dostáváme ještě v letadle pivo, mňam.
Všechny naše věci necháváme na letišti v hangáru a mažeme do hospody West Rib Pub na Pivo $4 a Hamburger $10. Kolem 23 hodin se ubytováváme v hostelu Talkeetna $55 za oba. Sprcha, teplá voda a postel, po 18 dnech velmi příjemné.
Slunečno-Slunečno- Slunečno- ----

28. červen 2002

V hostelu Talkeetna
Vstáváme hodně pozdě. Jdeme se na Ranger station odhlásit z parku. V městečku kupujeme mapu pro Talkeetna Mountains, kam se teď chystáme za lyžovačkou. Večer jdeme na letiště přebalit věci.
Rozhodujeme se, že zde v Talkeetně ještě 3 dny zůstaneme a na chatu Snow Bird odjeteme až od 1. července do 6. července.
Spíme nakonec u řeky místo v campu, táboří zde docela hodně lidí. Od řeky je pěkně vidět panoráma hor, brzo ráno děláme fotky.

29. červen 2002

Hospoda Fairview Inn
Pozdě vstáváme, couráme se po Talkeetně, kupujeme výbornou zmrzlinu, prostě dovolená ...

30. červen 2002

V hospodě Fairview Inn
Obdobně jako včera. Našli jsme malý rybník, ve kterém jsme se skvěle vyrochnili. Večer jsme zašli na pivo do hospody Fairview (lahváč za $4, točené za $2). Potkali jsme zde Clive Hadsona, zakladatele první letecké společnosti v Talkeetně. Jeho heslo: " Letět hodinu nebo jít čtyři dny."

1. červenec 2002

Doutník na oslavu výstupu na vrchol
Na ranní kávu jdeme do RoadHousu - příjemné místo s domáckou atmosférou. Konečně také dopisujeme pohledy (16ks). Dostáváme zde $20 od amerických turistů od našeho stolu. Udělali jsme na ně dojem našim výstupem na Denali.
Kolem 11 zjišťujeme zda někdo z přepravních společností nejede směr Wasila. Nikdo, nevadí, ušetříme $ kterých bez toho již moc nemáme. Než sbalíme stan u vody, přebalíme věci na letišti, odvezeme pytle k společnosti Denali Overland, která nám je za 5 dní přiveze do Wasily, je skoro 17 hodin. Začínáme stopovat.
Až na místo se dostáváme na dva stopy a bez čekání :-). První nás veze upovídaná hippies, druhý stop jsou manželé. Kvůli nám si zajedou a zavezou až na místo. Slíbili jsem jim poslat emailem foto z vrcholu Denali. Vysazují nás v 19:30 a nám nezbývá než nasadit opět těžký batoh na záda a šlapat k Snowbird Hut. Obloha vypadá na déšť a tak to balíme kolem půlnoci. Zalézáme do rozbité chatrče v údolí Reed Creek. Ráno moudřejší večera, říkáme si, vyděšeni představou medvědů a faktem kousajících komárů. V noci prší.

2. červenec 2002

Jezero Reed Creek
Déšť bubnuje na střechu a tak vstáváme až po poledni. V údolí je rušno, mnoho trekerů pendluje k jezerům Reed Creek. I my se tam odpoledne vypravujeme, je to překrásná túra, ale slunce je za mraky a nepřeje focení. Vracíme se až pozdě večer. Nahoru k jezerům jsem šli také proto, abychom se rozhlídli po údolí po cestě k Snow Bird Mine, ale stejně není nic vidět. Večer zarostlou cestu s radostí nacházíme. Cesta nedaleko chatrče, která původně vypadala jako slepá, je onou cestou. Ta nás povede kolem Snow Bird Mine k chatě na ledovci. Večer komáři zase koušou...

3. červenec 2002

Chatička Snow Birdt
Brzy vstáváme a jucháme, dnes je hezky a tedy nezmokneme. Stejným směrem k Snow Bird Mine jdou i děda s vnukem a psem. Míjíme je za dolem na krásném kempovacím místě. Ukazují nám další pokračování stezky a tak se tedy drásáme dále vzhůru k sedlu. V asi 1000m se začíná objevovat první sníh a jsou vidět i nějaké staré stopy na něm. Jdeme tedy správně. s blížícím se odpolednem a narůstající výškou houstne mlha. V 17 hod jsme konečně v sedle cca 1500m. Začíná pofukovat a mlha se občas roztrhne. Jirkův Rex se resetnul a vymazal všechna data, takže musíme najít na ledovci chatu vizuálně, postup si samozřejmě nepamatujeme. Naštěstí, asi po tři čtvrtě hodině marného chození po kraji ledovce se náhle trhá mlha a my ji vidíme. Vypadá jako UFO. Stojí na opačné straně ledovce, posazená na moréně. V 18 hodin jsme pod střechou. Večer prší a zuří vítr.

4. červenec 2002

Na rozbředlém ledovci
Den začíná vydatnou snídaní, smaženice z vajíček v prášku a bramborová kaše. Venku střídavě prší a fičí severák. Jirka se zabavuje drobnými opravami chaty a já dolouskávám knihu Lovey z místní knihovničky. Po našem pozdním obědě se konečně počasí umoudřilo a vylézá sluníčko. Posléze vyrážíme (18:30) za letní lyžovačkou na ledovec. Stoupáme asi 400 výškových metrů po mokrém sněhu, který se s rostoucí výškou stává tvrdší. Fotíme a radujeme z fajn lyžování.
Cesta po spodní části ledovce po rozbředlém sněhu připomíná spíše jízdu na vodních lyžích. Místy musíme překonávat zurčící potůčky. Po půlnoci hurá na kutě a zítra znovu na prkna.

5. červenec 2002

Sestup do údolí
Počasí je dopoledne opět deštivé, tak ani nevylézáme z chatky. Po poledni se konečně počasí uklidňuje. Uklízíme chatku a balíme se. Zrovna když odcházíme doráží na chatku rodinka (rodiče a 2 děti), kteří jsou velmi nalehko a na nohách mají jen tenisky, které jsou totálně promočené díky chůzi po rozbředlém ledovci.
Cestou zpět máme ještě v úmyslu zastavit se na malou lyžovačku. Sjíždíme si nakonec krátký hřebínek nad sedlem. Velká strmost a malá šířka hřebínku umocňují požitek z jízdy. Poté se vydáváme na zpáteční cestu k civilizaci. U Snow Bird Mind ještě využíváme posledního sněhu (asi 300 metrů dlouhý splaz) k poslednímu sjezdu na Aljašce.
U rozbité chatrče v údolí Reed Creek vaříme poslední jídlo které máme. V civilizaci jsme kolem 23hod, hospoda je ale zavřená. Skromná společnost ji má celou pronajatou. Majitel byl ale laskavý a nechal nás si zatelefonovat. Prodal nám také dvě piva a čokoládu. Dokonce nás nechal spát na terase a přiložil nám polena na venkovním ohni. Posrkujíce vychlazené pivo a s upřeným pohledem do plápolajícího ohně plně vychutnáváme poslední dny na Aljašce.

6. červenec 2002

Před hostelem Spenard
Ráno vstáváme kolem 8 a zkoušíme stopovat. Ale nedaří se, asi také díky tomu že je sobota. Z údolí něco občas jede, ale v opačném směru nic. Nakonec nás dolu sváží na korbě majitel chaty, který jede do města hrát golf. Dostáváme od něj také třešně a meloun na snídani. Pomocí ještě jednoho stopu se dostáváme do Wasilly k supermarketu, kde máme sraz s našim přepravcem. V obchodě si kupujeme pořádnou svačinu.
V 13 hod je tu auto, přesně jak bylo domluveno. Vysazuje nás v Anchorage v hostelu Spenard. Přebalujeme věci do přepravních pytlů a poté jdeme do města na pizzu.
Ještě kolem 21 hod si objednáváme na zítřek výlet lodí s odjezdem z Whittier. Problém ovšem je, jak se tam zítra dostat. Shuttle prý žádný nejede a vlak se nám zdá příliš drahý, $55 na osobu. Rozhodujeme se tedy, že půjdeme stopovat.

7. červenec 2002

Prince William Sound
Ráno vstáváme brzy a jdeme asi 4 km pěšky k výpadovce. Asi po 15 min nám zastavuje auto. Ale pouze nás kousek poposune na okraj Anchorage. Hrozné místo na stopování. Trvá nám dlouho, než nás napadne se přesunou jinam. Čas nás začíná tlačit. K místu odkud vyplouvají lodě se totiž lze dostat pouze tunelem, který je ale průjezdný pouze jedním směrem. Ten se v pravidelných intervalech mění. Abychom stihly naši loď, musíme projet tunelem nejpozději v 11 hodin.
Nakonec máme velké štěstí a zastavují nám tři dámy, dvě dcery a jejich matka. Jsme jim sympatičtí, tak nám posléze navrhují i cestu zpět. Jedou totiž také na tentýž výlet jako my.
Výlet lodí po zátoce Prince William Sound se nám moc líbil, přálo i počasí, akorát velryby se neukázaly.
Po návratu do Anchorage se ještě na večer vypravujeme na půjčených kolech do nedalekého supermarketu k nákupu suvenýrů.
Zajišťujeme si taxík na brzký ranní odjezd na letiště. Jelikož nemáme hotovost, tak musíme zajistit taxík, ve kterém berou kreditní karty.

8. červenec 2002

Letiště Amsterdam
Při odbavování na letišti máme problém s nadváhou našich pytlů. Žena za pultem se zřejmě špatně vyspala. Naštěstí nás takto prudí jen s jedním pytlem, požaduje $10 za každou libru nadváhy nad povolených 70 lbs (32 kg). My máme navíc 10 lbs. Dokonce se ji nezdá i velikost zavazadla a přeměřuje jeho výšku metrem. Maximum je 158 cm (délka+šířka+výška). Platit se nám tolik peněz ale rozhodně nechce a tak část z pytle přebalujeme do našich příručních zavazadel. Poté je vše v pořádku.
Zpáteční let probíhal opět v poklidu. V Amsterdamu na letišti pak čekáme asi 8 hodin na přestup.

9. červenec 2002

Díky časovému posunu jsme doma až na druhý den. Do Vídně pro nás přijeli naši otcové autem. Je tu celkem solidní pařák, jak nám bylo dobře v chladném podnebí Aljašky. Cestou domů se zastavujeme na koupaní na Nových Mlýnech.
Zítra hurá, zapojit se zase do pracovního procesu.

Závěr

Meteodata z Mt. McKinley Weather Station

Zpracoval jsem dostupné údaje z nově instalované metostanice. Stanice je 350 m od vrcholu ve výšce 5715m. Nová stanice byla uvedena do provozu 18. června 2002.
Mt. McKinley Weather Station
Graf teplot Graf rychlosti větru
Maxima: -27°C, rychlost větru: 42 m/s (151.2 km/h); V den výstupu na vrchol -22°C, 28.8 km/h

Naše praktické rady a zkušenosti na závěr.


Finance: Nepodařilo se nám ani jednou vybrat hotovost z bankomatů s platební kartou EC/MC. Naštěstí lze téměř všude platit bezhotovostně pomocí platební karty.
Stopování: Není tam zrovna běžné, ale použitelné je cekem dobře. Viz. deník.
Kempování: V Talkeetně je sice camp, ale stojí $12. Sociální zařízení či jiné vymoženosti jsme hledali marně. Nakonec jsme tedy stan postavili za městem u řeky. Je to celkem oblíbené místo, stanuje tam obvykle více lidí. Od řeky je navíc pěkný výhled na Denali.
Transport Anchorage-Talkeetna: Lépe domluvit předem, než řešit přímo na místě. My jsme jeli s Denali Overland. Spolehlivé, bez problémů.
Přeprava na ledovec: Let jsme měli zarezervovaný již z domova u Hudson Air Service Inc. Cena $250 na osobu. Platila se záloha $50 za oba.
Výstup na Denali: Nutná registrace minimálně 60 dní předem v Talkeetna Ranger Station. Cena za registraci je $125 za osobu. Nevratná záloha $25/osobu. Měli jsme s sebou 2 galony paliva Coleman fuel + plynový vařič s 250g kartuší 70/30. Lyže jsou neocenitelné při návratu z hory. Na hlavici cepínu je dobré mít molitan omotaný páskou, Cepíp nebude při dlouhých pochodech a mrazech studit do ruky. Nezapoměnte nádobu na močení ve stanu, courání na záchod v mrazivých nocích není moc příjemné. Vysílačka je vhodná pro příjem relací o počasí.
Ubytování: Doporučujeme zarezervovat minimálně měsíc dopředu. Levné hostely v Anchorage a Talkeetně bývají v sezóně plné. Při rezervaci je nutné uvést číslo kreditní karty. V případě že se neubytujete, bude částka za ubytování stržena z účtu.
Aljašský deník sepsali Jirka & Klárka.
Copyright ©2002 www.horolezci.cz
Legenda k symbolům počasí:
Symbol Význam
Slunečno Slunečno
Polojasno Polojasno
Zataženo Zataženo
Zataženo s deštěm Zataženo s deštěm
Velká oblačnost Velká oblačnost
Sněžení Sněžení
Déšť Déšť
Vítr Vítr
Popis k sloupcům tabulky:
ráno odpoledne večer nastoupáno čas poznámka

tisknout stránku Tisknout stránku